آداب و رسوم مراسم خواستگاری ایرانی

مراسم خواستگاری در هر کشوری رسم و رسوم خاص خود را دارد که عموماً مردم از آن باخبرند. با این وجود افرادی هم هستند که نمی‌دانند در چنین مواقعی چه کاری باید انجام داد. نکاتی که در ادامه توضیح داده شده‌اند، راهنمای خوبی برای افرادی است که اطلاعات خوبی در این رابطه ندارند. افرادی که می‌خواهند جزییات یک خواستگاری استاندارد را بدانند و طبق آن رفتار کنند.

خواستگاری معمولاً به دو دسته تقسیم می‌شود. در دسته‌ی اول دختر و پسر با هم آشنایی دارند و مایل به ازدواج با هم هستند. دسته‌ی دوم نیز افرادی هستند که دختر و پسر هیچ شناختی به هم ندارند و از طریق خانواده‌ها با هم آشنا شده‌اند. مراسم خواستگاری که مد نظر ماست، عموماً یک مراسم خانواده محور است. به این معنی که خانواده‌ی عروس خانم و آقا داماد مدیریت مراسم خواستگاری را بر عهده دارند و زمینه‌ی برقراری این ارتباط را برای فرزندان خود فراهم می‌کنند.

آداب و رسوم اولیه‌ی خواستگاری

مراسم خواستگاری معمولاً در دو مرحله صورت می‌گیرد. در جلسه‌ی اول مادر و خواهر داماد بعد از انتخاب دختر مورد نظر خود، به خواستگاری او می‌روند. البته بهتر است قبلاً مشخصات عمومی پسر مانند سن، تحصیلات و شغل او برای خانواده‌ی عروس مطرح شود. همچنین مشخصات عمومی دختر خانم نیز برای خانواده‌ی داماد بازگو می‌شود.

در این جلسه شرایط داماد و عروس مطرح شده و ارتباط اولیه ایجاد می‌شود. در صورتیکه مادر داماد عروس خانم را بپسندد، صحبت های اولیه را مطرح کرده و خواستگاری رسمی را انجام می‌دهد. در غیر اینصورت صحبت های معمولی رد و بدل شده و جلسه تمام می‌شود. در جلسه‌ی بعدی که رسمی‌تر برگزار می‌شود، آقای داماد نیز به همراه مادر و خواهر خود به منزل عروس می‌روند. بهتر است زمان خواستگاری بعد از ظهر باشد.

"در این جلسه حتماً باید گل و شیرینی همراه خود ببرید. در غیر اینصورت نوعی بی احترامی به خانواده‌ی عروس تلقی می‌شود."

در صورتیکه عروس و داماد قبلاً هیچ شناختی از هم نداشته باشند، در این جلسه به آن‌ها فرصت داده می‌شود تا در یک اتاق جداگانه با هم صحبت کنند. در این فرصت عروس و داماد باید با خلق و خوی هم آشنا شده و بیشتر از هم شناخت پیدا کنند. این جلسه‌ی کوتاه تقریباً 2 ساعته باعث می‌شود تا دختر و پسر بیشتر با روحیات هم آشنا شوند.

"در جلسه‌ی خواستگاری از مهریه و شیربها حرفی نزنید. این صحبت ها معمولاً در مراسم دیگری با نام بله برون انجام می‌شود. "

در صورتی‌ که پسر عروس خانم را بپسندد و البته در صورت تمایل دخترخانم، جلسه‌های دیگری نیز برای آشنایی بیشتر دو جوان با هم برگزار می‌شود. بعد از این جلسات هدیه‌ای از طرف خانواده‌ی داماد به عروس خانم داده می‌شود که نشانه‌ی تعهد به اوست. این هدیه معمولا یک انگشتر ساده و یا سکه‌ی طلا است که برای عروس خانم تحفه برده می‌شود.

لباس خواستگاری مناسب برای عروس و داماد

عروس خانم:

بهتر است دختر خانم لباسی ساده و پوشیده را برای روز خواستگاری انتخاب نماید. از آنجاییکه مردان ایرانی بیشتر لباس‌های پوشیده را می‌پسندند، بهتر است این نکته را در انتخاب لباس خود در نظر بگیرید.

لباسی بپوشید که ظاهری دخترانه به شما بدهند. کت و دامن، شلوار، لباس مشکی، پارچه‌های گیپور و خیلی شلوغ اصلا مناسب خواستگاری نیستند. تا جایی‌ که می‌توانید رنگ های شاد و روشن بپوشید.

دامن‌های کوتاه، ساپورت، لباس‌های دکلته و خیلی تنگ شما را جلف نشان می‌دهد و این موضوع می‌تواند روی نظر داماد و خانواده‌اش تاثیر گذار باشد. از رنگ های ملایم برای آرایش خود استفاده کنید. رنگ های زننده و استفاده‌ی بیش از حد از لوازم آرایشی برای روز خواستگاری مناسب نیستند. بهتر است برای این روز کفش پاشنه بلند 3 سانتی را در نظر بگیرد. کفش هایی که پاشنه‌ی خیلی بلند و یا کوتاه‌تر دارند، نپوشید.

آقا داماد:

برای روز خواستگاری خود یک کت و شلوار شیک انتخاب نمایید. پیشنهاد ما این است که یک کت تک همراه شلوار و پیراهن مردانه بپوشید. از رنگ های خیلی تیره استفاده نکنید. در صورتی که کت و شلوار مشکی پوشیده‌اید، از پیراهن رنگ روشن برای باز کردن رنگ آن استفاده کنید.

از مدل موهای فشن و مدل هایی که شما را جلف نشان می‌دهد، دوری کنید. کلاسیک و رسمی باشید. جوراب نو و تیره بپوشید و با استفاده از یک عطر ملایم، جذابیت خود را دو چندان کنید.

سوالاتی که باید در روز خواستگاری از طرف مقابل خود بپرسید

توضیحاتی که پیشتر گفته شد، مربوط به کلیت مراسم خواستگاری است که در بیشتر استان‌های کشور مرسوم است. البته ممکن است هر شهری مراسم جداگانه‌ای نیز برای خود داشته باشند. با این احوال ما سعی می‌کنیم تا اصول کلی مراسم خواستگاری را برای‌تان توضیح دهیم.

یکی از مهمترین مسائلی که باعث نگرانی جوانان می‌شود این است که در روز خواستگاری چه سوالاتی باید از طرف مقابل خود بپرسند. طرف دیگر ماجرا هم این است که سوالات زیادی در ذهن داشته باشید اما نمی‌دانید چطور آن‌ها را مطرح کنید.

"سوالاتی بپرسید که طرف مقابل در مورد آن توضیح دهد. از نحوه‌ی صحبت کردن یک فرد می‌توانید به نگرش او درباره‌ی زندگی و میزان اعتماد به نفسش با خبر شوید. از طرح پرسش هایی كه جواب آنها از قبل روشن است پرهیز كنید. "

قبل از جلسه‌ی خواستگاری معیارهای خود را درباره‌ی زندگی تعیین کنید. شما باید بدانید که چه انتظاری از همسر آینده‌ی خود دارید و چه رفتاری را بیشتر می‌پسندید. این خودشناسی به سوالات و صحبتهای‌تان در جلسه خواستگاری جهت می‌دهد و شما را از پرسیدن سوالات بی فایده دور می‌كند.

معمولاً دختر خانم‌ها بیشتر خجالتی‌اند و منتظر می‌مانند تا آقا داماد سر صحبت را باز کند. اما هیچ قانونی برای این کار وجود ندارد. هر كدام از طرفین می‌توانند گفت گو را شروع كنند و باعث كاهش اضطراب طرف مقابل شوند.

در ابتدا می‌توانید خود و خانواده‌تان را دوباره معرفی کنید و اطلاعات کلی مربوط به خود را بازگو کنید. برای شروع از مسائل روز صحبت کنید تا استرس‌تان کمتر شود. سپس می‌توانید سوالات مد نظر خود را بپرسید.

اول از همه اعتقادات خود را بیان کنید. عقاید طرف مقابل خود را در این رابطه بپرسید. ویژگی‌های روحی خود را بیان کنید. برای مثال می‌توانید بگویید که آدم آرامی هستید یا اینکه همیشه سر و صدا به پا می‌کنید. بهتر است اهداف خود را برای زندگی از همان ابتدا مشخص کنید. اینکه دوست دارید در چه زمینه‌ای فعالیت کنید و یا اینکه تحصیلات خود را ادامه دهید. اگر معایبی را در خود می‌بینید، از همان ابتدا بازگو کنید تا بعداً مشکلی برای‌تان پیش نیاید.

"سوالاتی که طرف مقابل از شما می‌پرسد، مهم تر از جواب‌های اوست. چون سوالات نشان دهنده‌ی دغدغه‌های فرد و اولویت‌های اوست. "

ما برای شما نمونه سوال هایی را مطرح می‌کنیم که در روز خواستگاری از طرف مقابل خود بپرسید. البته افراد برای خود اولویت‌های متفاوتی دارد و ممکن است این لیست برای هر فردی متفاوت باشد.

 • تحصیلات شما چقدر است و آیا مایل به ادامه تحصیل هستید؟
 • شغل مورد نظر شما چیست؟ هدف‌تان از انتخاب شغلی که دارید، چه چیزی بوده است؟
 • در صورتی‌که خانم هم کار می‌کند، درآمد خانم و آقا چگونه در خانه مصرف خواهد شد؟
 • نظرتان درباره‌ی رفت‌وآمد با خانواده‌های طرفین چیست؟ اقوام و دوستان چطور؟
 • پول خود را چگونه خرج می‌کنید؟ پس‌انداز می‌کنید یا نه؟
 • در صورتیکه مرد خانواده بیکار شود، عکس‌العمل خانم چه خواهد بود؟
 • مسئولیت کارهای مربوط به خانه برعهده‌ی چه کسی است؟
 • طرفین اوقات فراغت خود را چگونه می‌گذرانند؟ آیا با هم در این مورد تفاهم دارید؟
 • عکس‌العمل افراد در مواقع ناراحتی و یا عصبانیت چگونه است؟ این واکنش در زندگی زناشویی چگونه خواهد بود؟
 • تصمیمات مشترک در زندگی چگونه اخذ خواهد شد؟
 • تعریف دو طرف در مورد مسائل مذهبی مانند حجاب چیست؟
 • آیا طرفین به دین و مسائل اخلاقی پایبند می‌باشند؟
 • آیا خانواده و دوستان‌تان را در تصمیم گیری‌ها دخیل می‌کنید؟
 • به چه چیزهایی علاقه دارید؟ ورزش، کتاب، فیلم و یا گردش؟
 • شما در خصوص مهریه، میزان و پرداخت آن چه نظری دارید؟
 • در خصوص احترام به بزرگترها چه نظری دارند؟ تا چه اندازه به دیگران متکی‌ هستید؟
 • رابطه‌تان با برادر و خواهرتان چگونه است؟
 • در زندگی نسبت به مسائل بدبین هستید یا خوش‌بین؟
 • اگر همسرتان کار اشتباهی انجام دهد، چه عکس العملی نسبت به او نشان می‌دهید؟
 • تا چه حد قابل اعتماد هستید؟
 • نقش مرد یا زن در خانه چیست؟
 • خود رای هستید یا در تصمیم گیری‌ها با بقیه نیز مشورت می‌کنید؟

"حرف‌هایی که در روز خواستگاری باید مطرح شوند، مهم است. اما مهم‌تر از ان مسائلی است که در این روز نباید حرفی در مورد آن بزنید. سعی کنید از افرادی که قبلاً در زندگی‌تان بوده‌اند یا اینکه تعداد خواستگارانی که داشته‌اید، حرفی نزنید. "

نکاتی که آقا داماد ها باید در روز خواستگاری رعایت کنند:

 • شما باید بعد از همه وارد منزل عروس خانم شوید.
 • با اعتماد به نفس باشید و خیلی صریح صحبت کنید.
 • استرس را از خود دور کنید. هیچ نیازی به سرخ و سفید شدن وجود ندارد!
 • مبادی آدب را رعایت کنید. این نکته را در حرف زدن خود نیز رعایت کنید.
 • خونسرد باشید. کنترل دستان خود را داشته باشید. اینکه دائما دستان خود را داخل موهای‌تان کنید، نشانه‌ی استرس و کم بودن اعتماد به نفس شماست.
 • به عروس خانم زل نزنید یا اینکه چشم چرانی نکنید.
 • دسته گلی را که آورده‌اید به مادر و یا خواهر عروس خانم تعارف کنید نه خود او.
 • از هورت کشیدن چای با صدای بلند خودداری کنید.
 • برای انتخاب لباس خود زمان زیادی را اختصاص دهید. نیازی به لباس‌های نو نیست. همینکه تمیز و مرتب به نظر می‌رسید کافی است.
 • لباس تنگ و یا گشاد نپوشید. لباسی انتخاب کنید که در آن احساس راحتی می‌کنید.
 • در هنگام تعارف میوه، میوه‌هایی را انتخاب کنید که خوردن‌شان راحت است و سر و صدایی هم تولید نمی‌کند.

شاید مراسم خواستگاری در طول چند سال اخیر با قبل فرق کرده باشد، اما قوانینی وجود دارد که بهتر است از سوی خانواده‌ها رعایت شود. مسائلی که مطرح شد دید کلی به شما می‌دهد تا مراسم خود را به بهترین نحو برگزار کنید.

مراسم خواستگاری در شهر شما چگونه برگزار می‌شود؟ خاطرات خود را برای‌ ما بنویسید.

نظری در مورد این نوشته ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید.

میس‌وان

برای مهم‌ترین روز زندگی‌تان آماده شوید.

از بین ده‌ها تامین‌کننده خدمات عروسی انتخاب کنین.

اطلاعات بیشتر