برگزاری مراسم پاتختی به شیوه‌ای مدرن

پاتختی عروس یکی از مهمانی‌های سنتی و قدیمی مرسوم در میان خانواده‌های ایرانی است. هدف از برگزاری این مهمانی جمع شدن دوستان و آشنایان عروس دور هم و آمادگی روحی عروس برای آغاز زندگی مشترک است. در این مهمانی هدایایی نیز به بهانه‌های مختلف به عروس داده می‌شود تا بتواند ملزومات و وسایل مورد نیاز و اولیه زندگی خود را تهیه نماید.

مهمانی پاتختی عروس نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر نیز مرسوم است و نام‌های مختلفی برای آن به کار می‌برند. پاتختی عروس اغلب در ساعات بعدازظهر برگزار می‌شود و در آن از مواد غذایی ساده و نوشیدنی‌های سبک برای پذیرایی استفاده می‌شود. باتوجه به فراگیر شدن این مهمانی در سال‌های اخیر تم‌ها و برنامه‌های مختلفی نیز برای آن طراحی شده است. یکی از تم‌های بسیار جذاب مهمانی پاتختی که با استقبال خوبی نیز مواجه شده، مهمانی چای است. شاید در ابتدا این موضوع عجیب به نظر برسد که چای حالتی کاملاً معمولی برای پذیرایی دارد و برای چنین مهمانی‌هایی اصلا مناسب نیست. اما اگر در ادامه با میس‌وان همراه باشید، خواهید دید که منظور از مهمانی چای یک سورپرایز ویژه برای مهمانان است.

برای پذیرایی از مهمانان تعدادی ساندویچ کوچک یا بیسکویت یا کیک عصرانه تهیه نمایید. اگر ساندویچ مورد انتخابی شما باشد، دست‌تان در انتخاب نوع ساندویچ بازتر است. ساندویچ اولویه، کوکتل و یا حتی ساندویچ‌های سرد برای این‌کار بسیار مناسب هستند. حتی می‌توانید از بستنی یا کلوچه‌های سنتی نیز برای پذیرایی استفاده کنید و فضایی ساده و دلنشین خلق نمایید.

چنانچه در بالا گفتیم، تم این مهمانی را تم چای انتخاب کردیم. بهتر است تمرکزتان را از صبحانه‌های معمولی به همراه چای دور کنید. برای این مهمانی از انواع چای‌ها در طعم‌ها و مزه‌های مختلف باید استفاده نمایید. پیشنهاد ما این است که از چای‌های میوه‌ای استفاده کنید. در این حالت مهمانان می‌توانند بنا به ذائقه خودشان چای دلخواه‌شان را انتخاب کنند. این نوع پذیرایی برای مهمانی‌هایی که در فضای باز و در حیاط و باغ برگزار می‌شوند، بسیار مناسب و ایده‌آل است.

پس ‌از تهیه وسایل مورد نیاز برای پذیرایی، نوبت به وسایل تزئینی می‌رسد. شمع‌هایی در بازار وجود دارند که به شکل استکان چای به فروش می‌رسند. این مدل از شمع‌ها با توجه به تم انتخابی شما برای پذیرایی بسیار مناسب و جذاب هستند و فضایی دلنشین به وجود خواهند آورند. اگر نگران هزینه‌ها هستید، می‌توانید مقداری موم و مایع شمع تهیه و خودتان در استکان‌هایی کوچک آن‌ها را درست کنید.

از قدیم رسم بر این بوده که پاتختی عروس باید ساده برگزار شود. بنابراین سعی کنید از وسایل تزئینی بسیار ساده ولی شیک برای چیدمان مهمانی استفاده کنید. برای مثال می‌توانید به جای گلدان، از قوری‌ها یا کتری‌های قدیمی استفاده کنید. باتوجه به انتخاب تم چای، سعی کنید تمامی بشقاب‌ها را از جنس چینی انتخاب کنید تا با تم شما نیز همخوانی داشته باشد. حتی برای سورپرایز کردن عروس می‌توانید گل مورد علاقه او را تهیه کرده و در یک قوری تزئین شده با کاغذهای رنگی یا روبان به او هدیه دهید.

هدف از برگزاری مهمانی پاتختی، یک دورهمی شاد و مفرح برای آماده سازی عروس برای آغاز زندگی مشترک است. برای رسیدن به این هدف، می‌توانید پس ‌از اهدای هدایای خود به عروس و خانواده عروس، یک برنامه شاد تدارک ببینید. نیازی نیست تا تدارک ویژه و خاصی برای این بخش ببینید. برای مثال می‌توانید یک چای کیسه‌ای برداشته و در زیر یک استکان آن را مخفی کنید و پس از قرار دادن در میان ۲ استکان دیگر از عروس یا سایر مهمانان بخواهید تا حدس بزنند چای در زیر کدام استکان قرار دارد. یا حتی چندین چای کیسه‌ای را برداشته و داخل یک قوری بیاندازید. سپس از مهمانان بخواهید تا حدس بزنند، چه تعداد چای در داخل قوری است. به سادگی می‌توانید یک مهمانی پاتختی با تم چای برگزار کرده و آغاز زندگی مشترک‌تان را با مهمانی کاملاً ساده و شیک جشن بگیرید.

نظری در مورد این نوشته ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید.

میس‌وان

برای مهم‌ترین روز زندگی‌تان آماده شوید.

از بین ده‌ها تامین‌کننده خدمات عروسی انتخاب کنین.

اطلاعات بیشتر