پاگشا

پاگشا مراسمی است که خانواده‌های ایرانی بعد از ازدواج برای عروس و داماد، در منزل خودشان برگزار می‌کنند، تا به اصطلاح پای زوج جدید بعد از عروسی یا عقد به منزل آنها باز شود. این میهمانی برای ایجاد روابط اجتماعی بین دو خانواده و فامیل تدارک دیده می‌شود. در این مراسم هدیه‌ای به نام رونما به عروس یا داماد می‌دهند.

در زمان گذشته عروس برای قطع علاقه از خانه پدری، تا چهل روز نباید به خانه پدر باز می‌گشت. بعد از روز چهلم، ابتدا خانواده عروس، خانواده داماد را برای مراسم پاگشا دعوت می‌کردند.

به طور معمول مراسم پاگشا در زمان ظهر و به صرف ناهار به میزبانی خانواده عروس برگزار می‌شود. در این میهمانی بیشتر فامیل داماد و عروس دعوت می‌شوند و میهمانان هر کدام هدیه‌ای به عنوان رونما به عروس می‌دهند. این هدیه‌ها شامل طلا، لوازم خانه، لباس یا هر چیز دیگری می‌تواند باشد.

بعد از چند روز خانواده داماد مراسم پاگشا برای خانواده عروس برگزار می‌کنند که در آن خانواده پدری و فامیل‌های عروس دعوت می‌شوند. بعد از آن نوبت به فامیل‌های عروس و داماد می‌رسد که میزبان هر دو خانواده باشند.

پاگشا در اقوام مختلف تفاوت‌هایی دارد. در بعضی خانواده‌ها ممکن است این مراسم دو بار انجام شود، اولین بار بعد از عقد و دیگری بعد از مراسم عروسی. در بعضی اقوام ممکن است به داماد کادویی داده نشود. در برخی از خانواده‌ها ممکن است به داماد کادویی داده نشود. می‌توان با زوج‌ها مشورت کرده و لوازمی که به آن نیاز دارند را تهیه کرد و به عنوان هدیه به آن‌ها داد.

امروزه مراسم پاگشا بعد از سه روز تا یک هفته بعد از عقد یا جشن عروسی انجام می‌شود.

در مراسم پاگشا لازم نیست که همه افراد دور و نزدیک خانواده عروس یا داماد را به عنوان مهمان دعوت کرد. تعداد میهمانان دعوت شده به فضا و محیط زندگی میزبان بستگی دارد.

لباس مناسب مراسم پاگشا برای عروس

به طور معمول تا چند ماه بعد از مراسم عروسی، زوج‌ها به مراسم پاگشا دعوت می‌شوند و یکی از دغدغه‌های عروس خانوم‌ها انتخاب لباس مناسب برای انواع مراسم پاگشا است.

کت و سارافون می‌تواند انتخاب مناسبی برای مراسم پاگشا باشد.

آراسته باشید

قبل از انتخاب نوع لباسی که لازم است بپوشید، باید یک نکته‌ی مهمی را بدانید. زمانی که شما برای مراسم پاگشا دعوت می‌شوید شاید برای اولین قرار است شما را به عنوان عروس خانواده ببینند، پس باید بهترین حالت خودتان را داشته باشید. رعایت آراستگی، اولین توقعی است که از شما به عنوان یک تازه عروس می رود. در دیدار اول، نوع لباس پوشیدن، شخصیت شما را به دیگران نشان می‌دهد.

لباس باز و زننده نپوشید

پوشیدن لباس‌های خیلی چسبان و باز برای اولین مراسم، انتخاب مناسبی نیست چون شما هنوز شناخت کافی از افرادی که قرار است با آن ها رو به رو شوید ندارید و ممکن است با لباس بازی که به تن کرده‌اید بین دیگران معذب شوید. قبل از حضور در مهمانی، با مشورت همسرتان درباره‌ی نوع پوشش و شرایط موجود در خانه میزبان اطلاع کسب کنید و با توجه به آن لباس مناسبی بپوشید.

کت و دامن

این لباس برای بیشتر مراسمات مناسب است. برای مراسم پاگشا بهتر است رنگ کت و دامنی که انتخاب می‌کنید شاد باشد تا تازه عروس بودن شما مشخص شود. می توانید کت و دامن تان را با کت و شلوار همسرتان ست کنید.

سارافون و ساپورت

سارافون‌هایی که تا زیر زانو هستند به همراه ساپورت، ست خوبی می‌سازند و برای مراسم پاگشا مناسب هستند. می‌توان این لباس را نیز با رنگ لباس همسرتان ست کنید. این نوع پوشش معمولا برای پاییز و زمستان مناسب‌تر است و می‌توان از سارافون‌های پشمی که متناسب با ساپورت‌های ضخیم هستند، استفاده کنید.

پیراهن

انتخاب پیراهن نیز می‌تواند گزینه‌ی خوبی باشد. اگر دوست دارید در مراسم پاگشا پیراهن بپوشید، باید نوع ساده آن را که بدون هیچ مروارید و دانتلی است، انتخاب کنید. پیراهنی بپوشید که با آن راحت هستید تا شب خوبی را داشته باشید.

شومیز و جین

اگر اهل پوشیدن لباس‌های اسپرت هستید و دوست ندارید در مراسم‌ها خیلی رسمی به نظر برسید، بهترین گزینه برای شما شومیز و جین است. شاید به نظر بیاید که این نوع لباس مناسب نیست، ولی اگر شما اهل پوشیدن لباس اسپورت هستید، پس بهتر است از همین الان نشان دهید که چگونه دوست دارید لباس بپوشید. ولی سعی کنید لباستان خیلی تنگ و زننده نباشد.

جواهر پاگشا

استفاده از زیورآلات

این مهمانی برای شما تدارک دیده شده است، پس با استفاده از زیورآلات سعی کنید بیشتر به چشم بیایید. البته مهم نیست که از زیورآلات سرویس عروسی‌تان یا تمام طلاهایی که دارید استفاده کنید. یک گردنبند ظریف به همراه گوشواره، حلقه‌ی ازدواج و ساعت برای آن شب کافی است. استفاده از تل، هدبند و سنجاق سرهای زیبا هم می‌توانند زیبایی شما را بیشتر کنند.

دمپایی بپوشید

زمانی که قرار است برای اولین بار به خانه‌ی کسی بروید که نمی‌دانید محیط آنجا چگونه است، سعی کنید همراه خود یک پاپوش یا دمپایی یا کفشی مخصوص داخل خانه همراه خود ببرید تا در مهمانی با مشکل روبرو نشوید.

تمام موارد ذکر شده یک انتخاب است که می‌توان براساس سلیقه افراد تغییر پیدا کند. شما چه تجربه‌ای از مراسم‌های پاگشای خود دارید. این تجربیات را با ما به اشتراک بگذارید تا افراد دیگر نیز از تجربیات شما استفاده کنند.

نظری در مورد این نوشته ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید.

میس‌وان

برای مهم‌ترین روز زندگی‌تان آماده شوید.

از بین ده‌ها تامین‌کننده خدمات عروسی انتخاب کنین.

اطلاعات بیشتر