فوت و فن برنامه‌ریزی عروسی

هنگام برنامه‌ریزی برای عروسی‌تان نکات و مطالبی هستند که شاید به ظاهر ساده به نظر برسند ولی رعایت همین نکات به ظاهر ساده باعث می‌شود تا عروسی‌تان را مطابق با سلیقه خودتان برگزار کنید.

برای اینکه مطمئن باشید که همه چیز تحت کنترل‌تان است بهتر است تا لیستی از امور و فعالیت‌های مرتبط با عروسی را به همراه داشته باشید. این فعالیت‌ها شامل مواردی مهمی مانند لیست مهمانان می‌باشد به طوری که کسی از قلم نیفتد و…

این توصیه‌ها شامل نکاتی است که هر عروسی از شنیدن آن خوشحال می‌شود و خود را خوشحال می‌بیند و با خودش می‌گوید "من خیلی خوشحال هستم که این نکات به من گفته شده است ".

در این نوشته سعی داریم تا ۱۸ نکته را در مورد فوت و فن برنامه ریزی عروسی برای شما بیان کنیم.

۱) اولین قدم برنامه ریزی در مورد مهمانان می باشد.

تعداد تقریبی مهمانانی که دعوت می‌کنید را قبل از تصمیم گرفتن در مورد مکان عروسی بدانید با این کار مطمئن می‌شوید که فضای کافی برای خدمه شما باقی خواهد ماند تا به همه مهمانان سرویس دهند.با یک حساب سرانگشتی هفت و نیم تا ۹ متر برای هر مهمان در نظر بگیرید.شاید این اندازه در ابتدا زیاد به نظر آید ولی اگر فضای مورد نیاز برای میزها،پیشخدمت های در تکاپو،گروه موسیقی و فضای مورد نیاز برای رقص را در نظر بگیرید می‌بینید که این گونه نیست.

۲) تاریخ عروسی خود را با تاریخ مناسبت‌های دیگر بررسی کنید.

شما باید از قبل این موضوع را بررسی کنید که آیا تاریخ عروسی شما با یک مناسبت دیگر و دیگر مانند مناسبت‌های ملی،مذهبی،محلی هم زمان نیست زیرا ممکن است بر تردد ماشین ها و یا دسترسی به اتاق هتل ها را تحت تاثیر قرار دهد.

۳) به صدای طبیعت گوش کنید.

به وضعیت آب و هوا و یا دیگر موارد احتمالی توجه کنید تجربیات نشان داده است که مهمانان سایه بان‌های بسیار گرم و عروسی‌هایی که در فضای باز است و مکان های سربسته که به طور نامناسب و زیاد گرم شده اند را دوست ندارند و آن‌ها را ترک می‌کنند.

۴) هزینه‌های جانبی را در نظر داشته باشید:آسانترین روش برای کم کردن هزینه عروسی کدام است؟

لیست مهمانان را کاهش دهید به خاطر داشته باشید که بیشتر از نصف هزینه عروسی صرف شام و امور مربوط به شام می‌شود.اگر به ازای هر نفر ۱۰۰ هزار تومان هزینه کنید، حذف یک میز ۱۰ نفری،یک میلیون تومان برای شما پس انداز به همراه خواهد داشت.

بودجه‌ی عروسی شما باید براساس این قاعده باشد:۴۸-۵۰ درصد کل بودجه برای پذیرش،۸-۱۰ درصد برای گل،۸-۱۰ درصد برای لباس،۸-۱۰ درصد برای سرگرمی و موسیقی۱۰-۱۲ درصد برای عکس و فیلم،۲-۳ درصد برای دعوت شدگان،۲-۳ درصد برای هدیه و ۸ درصد برای موارد گوناگونی مانند هماهنگی های عروسی.بسیار ضروری است که حدود ۱۰-۱۵ درصد بیشتر برای هزینه های ناگهانی مانند پرینت کردن اسم مهمان بیشتر که به اشتباه انجام شده.هزینه های اضافی خیاطی،چترهای برای روزهای بارانی در نظر بگیرید.

۵) بخواهید شاید بدهند:

قبل از اینکه قرارداد را امضا کنید از طرف‌های قرارداد خود بخواهید برای مثال می‌توانید از گل فروش خودتون که دسته گل و ماشین عروس شما را فراهم کرده بخواهید که میز عروس و داماد را نیز گل بزنند. اکثر فروشنده ها ترجیح می‌دهند تا قرارداد خود را با شما حفظ کنند ولی با توجه به اینکه این مراسم، اهمیت حیاتی برای شما( از لحاظ مهم بودن و شرایط مالی) دارد لذا سعی کنید قدرت چانه زنی خود را بالا برده و تا جایی که امکان دارد تخفیف و امتیاز بگیرید.

۶) برای نهار یا شام برنامه ریزی کنید.

غذای افرادی را که در عروسی شما کار می کنند یک هزینه پیش بینی نشده است.قبل از اینکه قرارداد را امضا کنید مطمئن شوید که از شما خواسته نشده که از همان غذایی که به مهمانان می‌دهید به خدمه نیزبدهید.در غیر این صورت باید ۲۰ درصد یا بیشتر هزینه اضافی پرداخت کنید،یک غذای ارزان تر(ولی به همان اندازه دلچسب) برای آن‌ها انتخاب کنید شما باید چند روز قبل از عروسی به آشپز خود اطلاع دهید که به چند نفر از کارکنان قرار است غذا دهید.(دستیار عکاس و کسانی که وسایل موسیقی را حمل می کنند را فراموش نکنید) و هم چنین به آشپز بگویید که چه غذایی به آن‌ها بدهید.

۷) برای رد دعوت‌تان آماده باشید.

به عنوان یک قانون باید بدانید که ۳۰ درصد از افرادی که دعوت شده اند در مهمانی حضور نخواهد داشت و طبیعتاً این موضوع به مکان عروسی شما بستگی دارد(شرکت کردن در عروسی های که مکانشان دور است سخت تر است)

چند نفر از کسانی که دعوت شده اند از شهرهای دیگر هستند؟زمانی عروسی نیز یکی دیگر از عوامل مهم است(بعضی از مهمانان احتمالاً برنامه تعطیلات سالیانه و یا تابستانی داشته باشند)از طرف دیگر ممکن است همه‌ی مهمان‌هادعوت شما را بپذیرند زیرا می دانند که عروسی شما جز آن دسته از مهمانی‌هایی است که نباید از دست برود.

۸) برای حضور کودکان در عروسی تصمیم منسجمی داشته باشید.

شما چهار گزینه برای انتخاب دارید:

  • می‌توانید با آغوش باز از کودکان استقبال کنید و دعوت‌شان کنید.
  • می‌توانید فقط افراد بزرگسال را دعوت کنید.
  • می‌توانید فقط کودکان فامیل نزدیک را دعوت کنید.
  • می‌توانید یک اتاق مراقبت از کودک در فضای پذیرش و یا هتل و یا خانه‌ی یکی از اقوام را برای نگهداری از بچه ها در طول مدت عروسی پیش بینی کنید.

برای اینکه دلخوری پیش نیاید بهتر است از حضور کودک که توسط بعضی از اقوام انجام می‌شود جلوگیری شود(به جز مواردی که کودکان جزیی از روز عروسی‌تان هستند و حضور کودکان در آن روز ضروری می‌باشد)

۹) افراد را اولویت بندی کنید.

لیست دعوت عروسی خود را با استفاده از ردیف کردن افرادی که اولویت دارند کاهش دهید.اقوام نزدیک و بهترین‌ها را در اول لیست قراردهید به این ترتیب که ابتدا از خاله ها و عمه ها شروع کنید سپس عموها و دایی ها سپس بچه های آن‌‌ها و دوستان نزدیکی که عروسی بدون حضور آن‌ها امکان پذیر نمی‌باشد و پایین ترین این لیست اسم دوستان پدر و مادرتان،همسایه ها،همکاران و بقیه افراد را بنویسید و اگر نیاز داشتید که تعداد مهمانان را کاهش دهید.از انتهای لیست شروع به حذف کردن کنید تا به تعداد مطلوب برسید.

۱۰) قدم به قدم حرکت کنید.

برنامه عروسی و کارهایی که باید انجام شود را کنار هم بیاورید و آن‌ها را به صورت معقولانه مرتب کنید.با این روش کارها به ترتیب انجام خواهد شد و با انبوه کارها انجام نشده مواجهه نخواهد شد.با هیچ یک از طرف‌های قرارداد برای کارهای عروسی قبل از تعیین تاریخ،قرارداد نبندید.برای مثال طرح کیک خود را قبل از انتخاب گل انجام ندهید.قبل از تعیین مکان عروسی گروه عروسی را رزو نکنید.

۱۱) مکان مناسبی را جهت استراحت مهمانانی که از راه دور می آیند، را پیش بینی کنید.

به محض اینکه تاریخ عروسی را تعیین کردید به جستجوی هتل ها با تنوع گسترده ای از قیمت ها بپردازید بیشتر هتل ها این امکان را به شما می دهند تا اتاق هایی برای مهمانان که از شهرهای دیگر می آیند رزرو کنید و هزینه آن را تخفیف می دهند اگر هتل مورد نظر شما امکان کنسل کردن اتاق مهمان را به شما نداد آن قرارداد را قبول نکنید زیرا شما یقیناً نمی خواهید مسئولیت اتاق هایی که پر نشده را به عده بگیرید.

۱۲) شروع کارها را برنامه ریزی کنید.

باید مطمئن شوید که زمان زیاد برای ترتیب دادن کارهای عروسی دارید.اگر مکانی را اجازه می کنید و افرادی را برای کمک می آورید باید سوال کنید که “چه زمانی این افراد برای شروع کارها خواهند آمد”

برای اینکه برنامه ریزی عروسی بهتر انجام شود،سعی کنید از کمک و راهنمای دوستان و فامیل های نزدیک خود استفاده کنید و مدیریت امور را خود بر عهده بگیرید.

۱۳) قوانین مکان‌ها را در نظر بگیرید.

آماده باشید از مدیر مکانی که قرار است در آنجا ازدواج کنید در مورد محدودیت های آن مکان اطلاعات کسب کنید (اگر محدودیتی وجود داشته باشد) برای مثال آیا فلش دوربین و یا لباس های دکولته قدغن است و یا اگر می‌خواهید که عقدتان در هوای آزاد باشد آیا می‌توانید میخ سایه بان را روی چمن بزنید.

۱۴) وجه نقدتان را مدیریت کنید.

بودجه ی عروسی باید به صورت متعادل برنامه ریزی شود این کار را با تهیه‌ی یک لیست از جزییات که ضروری هستند شروع کنید مانند،موسیقی،لباس عروسی،دعوت‌ها،گل‌،عکاس و … را شماره گذاری کنید.(شماره یک بهترین و شماره سه کاری که از اهمیت کمتری برخوردار است) پول‌های خود صرف شماره یک ها بکنید و پول کمتری برای شماره های سه صرف کنید.(اما همه‌ی موارد را نمی توان جز دسته ی شماره ی ۱ گذاشت) برای مثال اگر برای شما لباس عالی و غذایی خوب اهمیت دارد بنابراین باید کارت‌های دعوت ساده تر و یا دسته گل کوچکی سفارش دهید.

۱۵) به مهمانان کمک کنید تا توجه کافی به صحنه داشته باشند.

مطمئن شوید که مهمانان در روز عروسی دید کافی دارند و می‌توانند صداها را بشوند.اگر مهمانان ۱۵ ردیف دورتر از صحنه نشسته باشند بهتر است یک بلندگو اجازه کنید این کار هزینه ای برای شما به ارمغان می‌آورد.شما باید تحویل اشیا سفارشی و شروع عروسی را نیز هماهنگ کنید بنابراین طراح عروسی یا بهترین دوستان را برای این کار مسئول کنید.

۱۶) شماره‌ها را یادداشت کنید.

در روز عروسی یک لیست از شماره تلفن‌های ضروری با خود داشته باشید.اسم تمام فروشنده ها را با شماره تلفن شان را در کیف پول‌تان داشته باشید شاید این لیست زمانی که راننده شما مسیر را اشتباه رفته است یا زمانی که می‌خواهید به عکاس زنگ بزنید تا چند تصویر پشت زمینه بیاورید به کار آید.

۱۷) در خرید لباس کمک بگیرید.

به تنهایی برای خرید لباس نروید.چون بعد از مدتی همه لباس ها به نظرتان یکی خواهند آمد و به خاطر آوردن لباس موردنظر و علاقه تان دشوار خواهد شد.اگر مادر یا خواهر نتوانند کمک تان کند از یک دوست مورد اعتماد بخواهید که به شما کمک کند.این زمانی خواهد بود واقعاً بدانید کدام لباس بهترین است.

۱۸) در مورد زمان واقع بین باشید.

زمانی که آخرین ماه برنامه ریزی‌تان است.نگاهی به لیست بلند خود بیندازید و سه مورد را حذف کنید بله سه مورد را حذف کنید.کارهای غیر ضروری که حتی شاید انجام آن‌ها را نیز دوست ندارید مانند انتخاب آهنگ دسته بندی شده تایید جزییات نهایی با فروشنده ها،جز آنهایی هستند که باید حذف شوند. عهد کنید که دیگر به این چیز فکر نکنید.حذف کارهای غیر ضروری خیلی مهم تر از انجام ندادن کارهای ضروری می باشد پس برای اینکه بتوانید زمان خود را مدیریت کنید سعی کنید کارهای غیر ضروری را حذف کنید و به جای آن کارهایی که اهمیت بسزایی دارند را به خوبی انجام دهید.

در پایان باید به این نکته اشاره کرد که باید برنامه ریزی عروسی به شدت توصیه می‌شود چون هر چه به زمان عروسی تان نزدیک تر می‌شوید اهمیت برنامه ریزی عروسی تان بیشتر می‌شود.

نظری در مورد این نوشته ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید.

میس‌وان

برای مهم‌ترین روز زندگی‌تان آماده شوید.

از بین ده‌ها تامین‌کننده خدمات عروسی انتخاب کنین.

اطلاعات بیشتر