تاریخچه به وجود آمدن حلقه عروسی

طی قرن‌های متمادی در طول تاریخ حلقه عروسی به عنوان نشانه‌ی نمادین ازدواج مورد استفاده قرار گرفته است. حلقه عروسی نماد تعلق داشتن زن به شورهش و یک اتحاد عاشقانه را نشان می‌دهد.

ریشه حلقه عروسی

ریشه‌ی پیدایش حلقه‌های عروسی در تمامی تمدن‌ها تقریباً یکسان می‌باشد. اولین استفاده از این حلقه‌های نمادین به یونانیان باستان، رومی‌ها و مصری ها مربوط می‌شود.

رومی‌ها در حلقه‌های عروسی از حلقه‌های آهن استفاده می‌کردند و این حلقه‌ها نمادی از قدرت و پایداری بود.

به اعتقاد یونانیان رگی در انگشت چهارم دست چپ قرار دارد، که مستقیماً به قلب می‌رود، به همین خاطر حلقه را در این انگشت قرار می‌دادند.

در طول قرن نهم، پاپ نیکولاس ایده حلقه ازدواج طلایی را برای نشان دادن ثروت و توانایی داماد برای مراقبت از همسر خود مطرح کرد. در سال 1215، پاپ اینوسنت سوم ایده‌ی مشابهی را نیز بیان کرد، هرچند این حلقه‌ها می‌توانست شامل فلزات مختلفی از جمله نقره و آهن باشد.

حلقه ازدواج

حلقه های سنگ های قیمتی

در تاریخچه حلقه ازدواج گفته می‌شود که حلقه‌های اولیه ممکن است از چرم، گیاهان و یا مواد طبیعی دیگری ساخته شده باشد که نه تنها نشان دهنده اتحاد بین دو نفر است، بلکه ارتباط آنها با زمین و طبیعت را نیز نشان می‌دهد.

با گذشت زمان در طول تاریخ و پیدایش حلقه‌های فلزی، طرح‌های حلقه‌های ازدواج تنوع بیشتری پیدا کردند و در نهایت با اضافه شدن سنگ‌های قیمتی، زیبایی این حلقه‌ها دو چندان شده است.

با این حال برای قرن‌ها الماس‌ها و سنگ‌های قیمتی، بسیار گران بوده و به طور گسترده‌ای در دسترس عموم مردم قرار نمی‌گرفتند و یا مقرون به صرفه نبودند.

حلقه ازدواج

اولین حلقه عروسی الماس

اولین حلقه الماس ثبت شده، الماسی بود که توسط آرشدوک ماکسیمیلیان به پرنسس ماری از بورگاندی در سال 1477 اهدا شد البته جزئیات کمی درباره این حلقه وجود دارد.

در آن زمان خصوصیات الماس را به وجود آورنده‌ی عشق، صداقت و وفاداری می‌دانستند.

در اواخر قرن نوزدهم معادن الماسی گسترده در آفریقا کشف شد و ساخت سنگ‌های قیمتی به طور گسترده‌ای در دسترس قرار گرفت و باعث ارزان‌تر شدن این محصول شد. با توجه به فراوانی ناگهانی الماس، طرح های جدیدی به وجود آمد و عروس‌های بیشتری از این نوع حلقه‌ها استفاده کردند.

حلقه ازدواج

تاریخچه پیدایش حلقه‌های عروسی برای دامادها

داستان تاریخچه حلقه ازدواج برای مردان بسیار کوتاه‌تر است. برای قرن‌ها، فقط زنان از حلقه‌های عروسی استفاده می‌کردند. اما امروزه اکثریت مردان نیز از این حلقه‌ها استفاده می‌کنند.

این روند در طول جنگ جهانی دوم آغاز شد. زمانی که بسیاری از مردان سالها در جنگ بوده و از همسرشان دور بودند، به عنوان یک یادآوری کننده از تعهدشان از حلقه‌های ساده‌ای استفاده می‌کردند. دوباره با گذشت زمان این حلقه‌ها نیز با تنوع فراوانی روبرو شدند.

حلقه ازدواج

تاریخچه پیدایش حلقه در ایران

در ایران نیز در گذشته‌های دور از حلقه استفاده می‌شد.
در آیین میتراییسم، میترا به عنوان ایزد بزرگ این آیین شناخته می‌شود و بازرترین نشانه‌ی میترا یک حلقه‌ی مهر بوده است که در بیشتر نقش‌های بجا مانده از میترا در دست وی دیده می‌شود.

میترا ایزد مهر و محبت و پیمان بوده و بیشتر از سه هزار سال پیش کسانی که در ایران پیمان زناشویی می‌بستند آن را به نشانه‌ی پیروی از میترا به دست می‌کردند و با اینکار هم ارادت خود را به میترا نشان می‌دادند و هم از او یاری می‌گرفتند تا همیشه بر سر پیمانی که می‌بندند استوار باشند، چرا که میترا پیمان شکنان را دوست ندارد.

درمیان نیاکان ایرانیان خورشید را نماد روشنایی و وفاداری می‌دانستند و به خاطر همین نمادی حلقوی را به عنوان پیمان بستن و وفاداری انتخاب کرده و به یکدیگر هدیه می‌دادند.

در بسیاری از نقش نگاره‌های هخامنشی و ساسانی نیز می‌بینیم که پادشاهی حلقه‌ای را به دست کسی می‌اندازد و یا از دست شخصی می‌گیرد و این نماد پیمان میان آن‌ها را نشان می‌دهد.

در برخی از فرهنگ‌ها و آیین‌ها، حلقه عروسی نماد و سمبل‌های مختلفی دارد و مراسم متفاوتی در این مورد وجود دارد.

در برخی از فرهنگ‌ها و آیین‌ها، حلقه عروسی نماد و سمبل‌های مختلفی دارد و تاریخچه متفاوتی در این مورد برگزار می‌شود. اگر در شهر شما فرهنگ مختلفی در مورد حلقه عروسی وجود دارد آن را با ما به اشتراک بگذارید.

نظری در مورد این نوشته ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید.

میس‌وان

برای مهم‌ترین روز زندگی‌تان آماده شوید.

از بین ده‌ها تامین‌کننده خدمات عروسی انتخاب کنین.

اطلاعات بیشتر