نحوه تزیین سفره عقد

سفره عقد یکی از سفره‌های سنتی ایرانی است که در مراسم عقد یا هنگام عروسی پهن می‌شود. سفره عقد از زمان‌های قدیم در شهرهای ایران رواج دارد. هر یک از محتواهای ظروف بیانگر آرزویی برای عروس و داماد است به عبارتی هر یک از وسایل فلسفه‌ای دارند که در این بخش می‌خواهیم کمی در مورد چیدمان سفره عقد صحبت کنیم.

قبل از شروع چیدمان و تزیین سفره عقد باید وسایل لازم رو فراهم کنید و هر کدام را تزیین کرده و در سفره عقد در کنار یکدیگر بچینید.

برای چیدن سفره عقد به این وسایل نیاز داریم. قرآن، آینه، یک جفت شمعدان، جانماز، نبات، تخم مرغ، گردو یا بادام، نان و پنیر، گل، شیرینی، میوه، عسل، نقل، سکه و کله قند.

چیدمان کلی سفره های عقد

به طور معمول همیشه آ​ینه در بالای سفره روبه‌روی عروس و داماد قرار می‌گیرد و شمعدان‌ها را در دو طرف آیینه قرار می‌دهند به شکلی که عروس و داماد بتوانند همدیگر را در آ​ینه ببینند. قرآن را بیشتر در جلوی آ​ینه قرار می‌دهند، ولی امروزه به دلیل آن که سفره‌ها کمی بزرگ‌تر چیده می‌شوند، بهتر است قرآن را در راستای آینه در نزدیک عروس و داماد قرار داد تا دسترسی به آن هنگام قرائت صیغه عقد راحت‌تر باشد. سجاده را نیز در همین راستا می‌توان قرار داد.

سفره عقد

چیدمان مابقی اجزا را با توجه به سلیقه هر شخص یا با توجه به توضیحاتی که در ادامه می‌آید می‌توان انجام داد. مهم نیست که خود را مقید به اصول خاصی کنید. برای تهیه سفره عقد می‌توانید از انواع ظروف کریستال سفید یا رنگی، سیلور، مجسمه های برنز یا ظروف آنتیک و… استفاده کنید.

به طور معمول شش ظرف یک شکل برای اجزای اصلی سفره استفاده می‌شود و بقیه ظروف را می‌توان هماهنگ با آن شش ظرف تهیه کرد. به عنوان مثال می توان ظروف کریستال را با سیلور در یک سفره به کار برد، ولی ظروف سیلور با ظروف چوبی یا سفالی هماهنگی ندارد.

در زمان استفاده از وسایل کریستال یا سیلور، چیدمان را با اختلاف سطح بیشتری انجام می‌دهند. می‌توان اختلاف سطح را بنا به سلیقه خود به شکل متقارن یا نامتقارن انجام داد. از پارچه‌های سرمه‌دوزی رنگی یا حریر و ساتن‌های گوناگون نیز در این سبک استفاده می‌شود.

چیدمان سنتی

برای چیدمان سفره عقد می‌توانیم از ظروف سنتی استفاده کنیم، تا این سنت زیبای قدیمی را به مهمانان نشان دهیم. در این نوع تزیین، استفاده از ترمه، حنا، گندم، برنج و ظروف نقره، مسی یا سفالی و… اجتناب ناپذیر است. در چیدمان این سبک، وسایل را معمولا به حالت همسطح یا با اختلاف سطح کمی می‌چینند.

برای سفره زیر وسایل، از ترمه یا پارچه‌های سوزن دوزی استفاده می شود. رنگ‌های مورد استفاده در سفره‌های سنتی بیشتر رنگ آبی فیروزه‌ای، قرمز، کرم و قهوه‌ای است که بنا به سلیقه‌ی هر شخص، می‌توان از این رنگ ها با طیف‌های تند یا ملایم آن‌ها استفاده کرد.

چیدمان سنتی سفره عقد

سبک مدرن

این روزها بیشتر عروس‌ها، سفره عقدهای مدرن را می‌پسندند. در سبک مدرن، از ظروف مشخصی استفاده نمی‌شود، بلکه طراحی اصلی اجزای سفره بر اساس شمع و گل است و اجزای سفره در حاشیه قرار می‌گیرد. معمولا کف سفره را با آ​ینه به شکل یکدست یا قطعات آ​ینه می‌پوشانند. می‌توان به جای آینه از حریر یا ساتن و تور سفید استفاده کرد.

در این سبک سفره، به طور معمول از یک یا دو رنگ برای تزیین استفاده می‌شود و سعی می‌کنند اساس کار چیدمان را ساده انجام دهند، چون این سادگی، رویایی و ماندگارتر خواهد بود. در این چیدمان از اختلاف سطح یا استفاده نمی شود یا خیلی کم خواهد بود.در این جا ظروف به کار رفته کریستال‌های سفید یا سیلور است. می توان در ظروف کریستالی آب ریخت و داخل آن میوه‌هایی مانند سیب سبز یا قرمز یا انار انداخت یا روی آب شمع قرار داد یا از گل و گلبرگ استفاده کرد. استفاده از شمع با طرح‌های گوناگون و هم‌چنین میوه‌آرایی در این سبک بسیار متداول است.

چیدمان مدرن سفره عقد

گل‌آرایی

استفاده از گل سفره شما را زیبا می‌کند و اگر گل‌ها طبیعی باشد زیباتر هم می‌شود. در گل‌آرایی سفره عقد لازم نیست از گل‌های زیادی استفاده شود، چون مهم این است که وسایل داخل سفره به خوبی دیده شوند. البته رنگ و نوع گل‌ها نیز باید با سفره شما هماهنگی داشته باشد. حتی اگر بودجه شما برای تهیه سفره عقد کم است، سعی کنید گل‌آرایی را از سفره حذف نکنید، بلکه از وسایل و گل‌های با قیمت مناسب استفاده کنید.

نظری در مورد این نوشته ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید.

میس‌وان

برای مهم‌ترین روز زندگی‌تان آماده شوید.

از بین ده‌ها تامین‌کننده خدمات عروسی انتخاب کنین.

اطلاعات بیشتر