لیست وسایل سفره عقد

سفره عقد یکی از سفره‌های سنتی ایرانی است که در مراسم عقد یا هنگام عروسی پهن می‌شود و عروس و داماد بر سر آن می‌نشینند و خطبه عقد خوانده می‌شود. سفره عقد از زمان‌های قدیم در شهرهای ایران رواج دارد و در آن شش ظرف که هرکدام محتوی چیزی می‌باشد و هر کدام بیانگر آرزویی برای عروس و داماد است.

انتخاب هر یک از اجزای سفره عقد حکمت و دلیل منحصر به فرد خود را دارد. در واقع گستردن بساط سفره عقد در مقابل عروس و داماد نوعی آرزوی سعادت برای زوج جوان می‌باشد. هر ماده‌ای در این سفره معنای ویژه و زیبایی در خود دارد. شاید امروز بیشتر عروس و داماد‌ها و اطرافیان آنها ندانند که معنای ترکیب سفره عقد چیست و در اساس به چه منظوری گسترده می‌شود.

این ظروف به صورت معمول شامل: گردو، بادام، فندق، نان و نبات و تخم مرغ می‌باشند. در میان این وسایل ظرف‌هایی از شیرینی و نان و پنیر و سبزی، جام هایی از عسل و ماست که کنایه‌ای از شیرینی و ترشی در کنار هم در زندگی مشترک می‌باشند قرار دارد. تخم مرغ نماد باروری و زایش اولاد توسط عروس و نان نمادی برای برکت و رزق و رورزی است. نبات سفره عقد نماد شیرین کامی و شیرینی زندگی است.

برخی از رسوم دیرین ما ایرانیان به صورت ظاهری برگزار می‌شود که بهتر است با فلسفه آن آشنا باشیم چون امروزه متاسفانه این رسوم به صورت ظاهری برگزار می‌شود و افراد برگزار کننده با فلسفه آن آشنا نیستند.
در ادامه به معرفی اجزای سفره عقد و معانی آن‌ها می‌پردازیم:

قرآن

قرآن به نشانه‌ی مورد تایید قرار داشتن وصلت از سوی خداوند و طلب یمن و برکت الهی است. قرآن به صورت معمول جلو آینه و بالای جانماز قرار می‌گیرد.

آینه

آینه یکی دیگر از اجزای مهم سفره عقد است. هم‌چنان که آینه در خرید عروسی در اولویت قرار دارد، در سفره عقد نیز در بالای سفره و رو به عروس و داماد قرار می‌گیرد تا با دیدن یکدیگر در آن دلهایشان نسبت به هم مانند آینه صاف و زلال شده و سعادتمند شوند.

شمعدان

شمعدان‌ها به صورت زوج تهیه می‌شود و در دو طرف آینه قرار می‌گیرند و شمع‌های روشن درون آنها هنگام جاری شدن صیغه عقد، ‌نشانه‌ی روشنایی و گرمی در پیوند عروس و داماد است.

جانماز

جانماز پیشاپیش آینه گسترده می‌شود و روی آن مهر و تسبیح زیبایی قرار می‌دهند تا گواهی بر پای بندی زوج نسبت به اصول دین اسلام باشد و تبرک آن شامل حال عروس و داماد شود.

نبات در سفره‌ی عقد

کاسه نبات

کاسه نبات را در یک طرف بالای سفره عقد به شکل زیبایی قرار می‌دهند. نبات نماد آرزوی شیرینی پیوند عروس و داماد است که معمولا آن را از نبات اعلای زعفرانی تهیه می‌کنند.

تخم مرغ

تخم مرغ نماد تولد و تداوم نسل است. از این رو پیداست که نهادن آن بر سفره‌ی عقد به نیت ادامه نسل و باروری ازدواج عروس و داماد می‌باشد. 

فندق، گردو و بادام

این خوراکی‌های مقوی و پرمایه الهی را نیز به نشان گسترده بودن سفره‌ی خوراک عروس و داماد و توانمندی آنها بر سر سفره‌ی عقد می‌گذارند.

نان و پنیر

نان را به نشانه‌ی برکت خداوند و پنیر را با نیت وسعت روزی و سپید بختی بر سر سفره عقد می‌نشانند.

گل

گل نشانه‌ی شادابی و طراوات می‌باشد و به عنوان نمادی از زیبایی این پیوند است. معمولا سبدی از گل بر سفره عقد می‌گذارند. همچنین برای آراستن اجزای دیگر سفره عقد نیز از شاخه‌های گل و گلبرگ‌های رنگین استفاده می‌کنند. گل سرخ یا رز نماد شناخته شده عشق در سراسر جهان است.

شیرینی

شیرینی نماد به ارمغان آوردن شهد خوشبختی بر سر سفره عقد می‌نشیند.

میوه

قرار دادن میوه‌های مختلف بر سر سفره عقد به معنای برخورداری عروس و داماد از مواهب رنگارنگ الهی و نعمت‌های طبیعی زندگی است.

عسل در سفره‌ی عقد

عسل

پس از جاری شدن صیغه عقد، عروس و داماد از دست یکدیگر عسل می‌خورند که نشان دهنده‌ی این است که عروس و داماد در آینده مایه‌ی شیرین کامی و دلارامی هم باشند.

نقل و سکه

نقل به نشانه‌ی شیرین کامی و سکه برای افزایش روزی عروس و داماد سر سفره‌ی عقد گذاشته می‌شود.

کله قند در سفره‌ی عقد

کله قند

معمولن ساییدن یک جفت کله قند هم شکل و هم اندازه روی پارچه‌ای بر سر عروس و داماد به نیت فرو باریدن شادی و شیرینی بر سر آنها طی زندگی مشترک صورت می‌گیرد. در مراسم عقد خانواده عروس یا داماد پارچه نازک سپید رنگی را به شکل مربع یا مستطیل تهیه می‌کنند تا کله قندها روی آن بر سر عروس و داماد ساییده شود .

شما تا چه اندازه با فلسفه‌های بیان شده برای وسایل سفره عقد موافق هستید؟
اگر وسیله‌ی دیگری در سفره عقد است که در لیست فوق لحاظ نشده است، ممنون می‌شویم که نام ببرید و فلسفه آن را در صورت اطلاع داشتن بفرمایید.

نظری در مورد این نوشته ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید.

میس‌وان

برای مهم‌ترین روز زندگی‌تان آماده شوید.

از بین ده‌ها تامین‌کننده خدمات عروسی انتخاب کنین.

اطلاعات بیشتر