وقتی از دایرکتوری می‌گوییم از چه می‌گوییم؟

دایرکتوری (Directory) یا فهرست‌وب شامل سرویس‌هایی می‌شود که اطلاعات را براساس حروف الفبا و یا موضوع خاصی به صورت دسته‌بندی‌شده و سازمان یافته به کاربران نمایش می‌دهند. گاهن از دایرکتوری به اشتباه با نام بانک اطلاعات یاد می‌شود، در واقع سرویس دایرکتوری به عنوان واسطی برای دسترسی به اطلاعات موجود در بانک اطلاعات عمل می‌کند.

دایرکتوری‌ها در کنار موتورهای جستجوگر از راه‌های جستجوی مطالب در وب به شمار می‌روند. مهم‌ترین تفاوت موتور جستجوگر و دایرکتوری‌ در این است که اطلاعات در موتور جستجوگر توسط ربات تهیه و نگهداری می‌شود ولی در دایرکتوری‌ اطلاعات به صورت دستی تهیه و نگهداری می‌شود. در نتیجه نتایجی که از جستجو از دایرکتوری به دست می‌آید مرتبط‌‌تر خواهد بود ولی سرعت عمل، جامعیت اطلاعات و به روزبودن موتورهای جستجوگر بیشتر می‌باشد.

دایرکتوری‌ها براساس نوع ثبت اطلاعات به سه صورت تقسیم‌بندی می‌شود:

  • دایرکتوری رایگان: در این نوع دایرکتوری‌ها برای ثبت اطلاعات هیچ‌گونه هزینه‌ای دریافت نمی‌شود.
  • دایرکتوری با لینک متقابل: در این نوع دایرکتوری‌ها همزمان با قراردادن لینک دایرکتوری در سایت مورد نظر، لینک سایت نیز در وب‌سایت دایرکتوری قرارداده می‌شود.
  • دایرکتوری‌های پولی: برای ثبت اطلاعات در این نوع دایرکتوری‌ها هزینه ماهیانه یا سالیانه دریافت می‌شود. اطلاعات و امکانات موجود در این نوع دایرکتوری‌ها بیشتر از حالت رایگان و لینک متقابل است.

Yelp

شرکت یِلپ توسط دو کارمند سابق پی‌پل در سال ۱۳۸۳ تاسیس شد و به سرعت پیشرفت کرد. هدف یلپ ایجاد پلتفرم دایرکتوری برای معرفی کسب و کارها و ثبت نظرات واقعی مشتری‌هاست. سرویس بررسی محلی یلپ با تشویق کاربرانش برای بررسی کسب و کارها و نوشتن نظر برای کسب و کارها، درگیر کردن آن‌ها از طریق ویژگی‌های شبکه‌های اجتماعی و انتقال ترافیک موتورهای جستجو رشد کرده است.

dmoz

دایرکتوری dmoz.org که توسط شرکت نت اسکیپ (بنیان گذار موزیلا) پشتیبانی می‌شود که ODP مخفف Open Directory Project نیز نامیده می‌شود. dmoz بزرگترین دایرکتوری اینترنتی می‌باشد. نگهداری این وب‌سایت بر عهده ویرایش‌گران داوطلب می‌باشد. ODP با بهره گیری از یک تکنولوژی تمام سایت‌های به ثبت رسیده را دسته‌بندی می‌کند و برای آن‌ها یک منبع بزرگ ترافیک محسوب می‌شود.

Loverly

سرویس loverly یک دایرکتوری عروسی است که به شما کمک می‌کند تا با کمک و همراهی یک کارشناس مجازی یک عروسی منحصر به فرد و بدون استرسی را تجربه کنید.

در وب‌سایت و اپلیکیشن‌ ‌loverly می‌توانید پکیج‌های مختلف تخفیف داری را تهیه کرده یا با کارشناس عروسی ارتباط برقرار کنید تا از راهنمایی‌های آن‌ها بهره‌مند شوید.

روز عروسی مهم‌ترین روز قابل برنامه‌ریزی شماست. شاید شما و نامزدتان دوست دارید تا در برخی موارد سنت شکنی کنید و ایده‌های مختلفی مد نظر شماست. شما می‌توانید با مراجعه به این وب‌سایت علاوه بر بهره‌مندی از اطلاعات و توصیه‌های مندرج در وب سایت می‌توانید به صورت مستقیم با یک کارشناس در زمینه عروسی ارتباط برقرار کرده و نیازهای خود را مطرح کنید و مشکلات خود را حل کنید.

اطلاعات تامین کنندگان عروسی به صورت جامع در این ‌وب‌سایت جمع آوری شده و در دسترس زوج‌ها و مهمانان آن‌ها قرار داده می‌شود. برای مطالعه با سرویس‌های آنلاین دیگر در زمینه عروسی می‌توانید به پست آشنایی با ۵ سرویس آنلاین خارجی در زمینه خدمات عروسی مراجعه کنید.

میس‌وان

در میس‌وان سعی داریم تا با تکمیل داده‌های مربوط به ده‌ها خدمت‌دهنده‌ی عروسی و دسته‌بندی آن‌ها به انتخاب بهترین خدمات دهنده توسط زوج‌ها کمک کنیم. درضمن زوج‌ها می‌توانند با ثبت نظرات خود در مورد تامین‌کنندگان، تجربیات‌شان را به بقیه زوج‌ها انتقال دهند. علاوه بر این، میس‌وان سعی می‌کند تخفیف‌های ویژه‌ای را برای بازدیدکننده‌های خود از تامین‌کننده‌های خدمات عروسی بگیرد، تا زوج‌ها بتوانند با قیمت کمتری از خدمات بهتر استفاده کنند.

جمع‌بندی

دایرکتوری‌ها با هدف جایگزینی موتورهای جستجوگر به وجود نیامده‌اند عملاً توان رقابت با موتورهای جستجوگر قدرتمندی مانند گوگل را هم ندارند. هدف از به وجود آمدن دایرکتوری ایجاد یک بستر است که به صورت موضوعی، اطلاعات پراکنده را طبقه‌بندی کرده و به سهولت در اختیار کاربران قرار دهد.

به نظر برخی از کاربران عمر دایرکتوری رو به زوال است ولی می‌توان بیان کرد که امروزه با توجه به حجم زیاد اطلاعات موجود در اینترنت، دایرکتوری می‌تواند به عنوان فیلتری برای بهینه‌سازی اطلاعات برای موتورهای جستجو باشد. هم‌چنین دایرکتوری می‌تواند زیرساختی برای خدمات و محصولات آینده باشد به طور مثال سرویس گوگل تریپس که برای برنامه‌ریزی و مدیریت سفر به تازگی راه‌اندازی شده از اطلاعات دسته‌بندی‌شده‌ی موجود در محصولات سابق گوگل کمک می‌گیرد.

نظری در مورد این نوشته ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید.

میس‌وان

برای مهم‌ترین روز زندگی‌تان آماده شوید.

از بین ده‌ها تامین‌کننده خدمات عروسی انتخاب کنین.

اطلاعات بیشتر